2019 DESERT 100 Official Results

2019 desert 100 Pits aerial/sky view - SJMC Photo
2019 desert 100 Pits aerial/sky view – SJMC Photo

2019 Desert 100 Results –

OFFICIAL LINKS OVERALL 100 Mile Overall – 50 Mile Overall
KIDS RACES 11-12 –  9-10 – 8-Under
CLASS RESULTS
100 mile classes
Open250cc30 – 3940 – 49200cc and UnderWomen

ADVERTISEMENT

50 miles classes
50 – 5960 – 69 – 70 – 79 – 80+ – Team – Women – Vintage – Adventure – 15 and Under

VIEW OFFICIAL RESULTS  https://dbnews.ca/2019-desert-100-results-official

The official website is down and looks to be compromised, We downloaded the PDFs before the site went down.

Open 208 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Dante Oliveira Hollister, CA 387 KTM 03:16:54.136
2 Trystan Hart Invernere, BC 741 KTM 03:20:14.573
3 Corey Floyd Snohomish, WA 72 KAW 450 03:20:39.279
4 Austin Sorpa Lynden, NV 388 KTM 03:24:17.499
5 Jacob Argubright Lake Elsinore, CA 883 KAW 03:28:25.573
6 21858 Blake Best Goldendale, WA 12 YAM 450 03:29:57.778
7 Rylie Miller Othello, WA 629 HSQ 03:30:26.940
8 Ian Kinnear Leavenworth, WA 448 KAW 03:35:54.637
9 22023 James Sullivan Bellevue, WA 655 YAM 03:38:13.530
10 Spencer Wilton Calgary, WA 624 KTM 03:41:44.176
Overall Finish Results DESERT 100 642 Entries
Place Racer City, State Nbr Class Pos. Brand Laps Elapsed
Group: A
1 Dante Oliveira Hollister, CA 387 Open 1 KTM 2 03:16:54.136
2 Trystan Hart Invernere, BC 741 Open 2 KTM 2 03:20:14.573
3 Corey Floyd Snohomish, WA 72 Open 3 KAW 2 03:20:39.279
4 Austin Sorpa Lynden, NV 388 Open 4 KTM 2 03:24:17.499
5 Jacob Argubright Lake Elsinore, CA 883 Open 5 KAW 2 03:28:25.573
6 Blake Best Goldendale, WA 12 Open 6 YAM 2 03:29:57.778
7 Rylie Miller Othello, WA 629 Open 7 HSQ 2 03:30:26.940
8 Ian Kinnear Leavenworth, WA 448 Open 8 KAW 2 03:35:54.637
9 James Sullivan Bellevue, WA 655 Open 9 YAM 2 03:38:13.530
10 Joe Nikirk Shawnigan Lake, BC 344 250cc 1 YAM 2 03:40:42.191
Overall Finish Results – DESERT 50 316 Entries
Place Racer City, State Nbr Class Pos. Brand Laps Elapsed
Group: B
1 Mike Schmidt Langley, BC 1221 50 – 59 years old 1 HSQ 1 02:06:18.475
2 Keith Clyde Sandpoint, ID 1330 60 – 69 years old 1 KTM 1 02:07:41.651
3 Kevin Zywina Orofino, ID 1005 50 – 59 years old 2 UNK 1 02:08:12.004
4 Shawn Mckenzie Granite Falls, WA 1394 50 – 59 years old 3 HON 1 02:08:44.350
5 Scott Gillies Victoria, BC 1300 50 – 59 years old 4 KTM 1 02:09:09.050
6 Conner .. Burns Bonney Lake, WA 1173 15 & Under 1 KTM 1 02:09:43.914
7 Craig Janett Royal City, WA 1305 50 – 59 years old 5 KTM 1 02:10:00.371
8 Tyler Welch Yakima, WA 1010 15 & Under 2 HSQ 1 02:11:03.738
9 Scott Harrison Kent, WA 1368 50 – 59 years old 6 YAM 1 02:11:41.379
10 James Stucky Ephrata, WA 1380 60 – 69 years old 2 HSQ 1 02:11:56.961

 

30 – 39 years old 151 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 21758 Geoff Nelson Abbotsford, BC 253 KTM 03:42:19.658
2 Brian Mccarver Spanaway, WA 135 HSQ 03:53:29.615
3 Luke Suva Potlatch, ID 781 KTM 03:55:30.479
4 Darren Sawyer Postfalls, ID 584 HSQ 04:02:02.528
5 21766 John Beal Snohomish, WA 1 HSQ 300 04:03:31.817
6 Scott Gibeau Port Orchard, WA 686 YAM 04:08:14.297
7 Michael Spears Stevenson, WA 457 KAW 04:08:28.880
8 Lee Slater Yamhill, OR 897 KTM 04:17:53.866
9 David Burdett Post Falls, ID 27 YAM 250 04:18:12.979
10 Brent Buhtz Rainier, WA 406 KTM 04:18:40.535

 

40 – 49 years old 130 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Linsey Ridlon Ellensburg, WA 239 HSQ 03:49:22.868
2 Rick Mianeda Royal City, WA 359 KTM 03:52:26.031
3 Leon Beard Stayton, OR 9 KTM 300 03:56:36.487
4 Jeremy Deming Coeur D’alene, WA 325 YAM 04:00:29.525
5 Ian Mckill Vernon, BC 746 HSQ 04:01:31.123
6 22269 Jeff Kerb Fall City, WA 330 KTM 04:02:34.950
7 22618 Henrik Isaksson Kellogg, ID 855 HSQ 04:03:45.066
8 Eric Bracht Sandpoint, ID 18 YAM 250 04:05:07.804
9 Alden Anderson Kalispell, WA 347 YAM 04:10:58.079
10 Nick Tuttle Mount Vernon, WA 627 HSQ 04:11:42.752

 

 

200cc & Under 22 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Max Tingley Buckley , WA 174 HSQ 04:10:35.409
2 22349 Wess Church Skykomish, WA 461 KAW 04:15:01.944
3 Dale Blanken Ellensburg, WA 727 KTM 04:19:25.444
4 Reed Tensen Leslievile, AB 997 KTM 04:23:31.513
5 Noah Martinez Spokane, WA 437 KTM 04:31:23.007
6 21027 Michael Laycraft Abbotford, BC 682 HSQ 04:32:33.829
7 Ryan Siok Seatac, WA 535 KTM 04:45:30.490
8 Tad Elliott Maple Falls, WA 505 KTM 04:48:43.468
9 Travis Griffiths Liberty Lake, WA 436 KTM 04:51:57.976
10 Jesse Hutchison Kennewick, WA 198 KTM 05:19:46.522

 

Women 100 25 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Shelby Turner Barons, AB 562 KTM 04:06:35.064
2 Megan Griffiths Kelowna, BC 333 HSQ 04:12:46.502
3 Mckenna Cheff Black Diamond, WA 733 KTM 04:15:19.336
4 20968 Sarah Forney Duvall, WA 317 YAM 04:39:46.865
5 23179 Brandy Hollis Newport, WA 716 YAM 04:41:53.912
6 Amber Giroux Sylvan Lake, AL 79 HSQ 250 04:42:00.111
7 Courtney Schmale Sylvan Lake, AB 179 BET 04:54:35.865
8 Cyd Reinen Albany, OR 798 HSQ 04:58:38.632
9 Kaleigh Campbell Spokane Valley, WA 366 YAM 05:04:52.780
10 Tiffany Mcneal Coupeville, WA 793 HSQ 05:12:22.621

 

50 – 59 years old 143 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 21391 Mike Schmidt Langley, BC 1221 HSQ 02:06:18.475
2 Kevin Zywina Orofino, ID 1005 UNK 02:08:12.004
3 21287 Shawn Mckenzie Granite Falls, WA 1394 HON 02:08:44.350
4 Scott Gillies Victoria, BC 1300 KTM 02:09:09.050
5 21475 Craig Janett Royal City, WA 1305 KTM 450 02:10:00.371
6 22348 Scott Harrison Kent, WA 1368 YAM 02:11:41.379
7 Ken Leard Surrey, BC 1262 KTM 02:14:12.363
8 Scott Erickson Port Townsend, WA 1082 KTM 02:16:24.028
9 Dave Griffiths Liberty Lake, WA 1291 KTM 02:16:41.306
10 Adam Acosta Wa 1395 GAS 02:16:56.427

 

60 – 69 years old 39 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 21723 Keith Clyde Sandpoint, ID 1330 KTM 02:07:41.651
2 James Stucky Ephrata, WA 1380 HSQ 02:11:56.961
3 22301 Kevin Bise Beverly, WA 1392 HSQ 02:17:43.779
4 22454 Richard Welch Selah, WA 1238 KTM 02:20:08.788
5 Dan Bator Moses Lake, WA 1421 KTM 02:22:11.236
6 Cosmic Miller Coeur ‘d Alene, ID 1253 KTM 02:28:12.947
7 David Chambers Vernon, BC 1165 KTM 350 02:30:23.629
8 Randy Branson Buckley, WA 1039 YAM 250 02:32:10.317
9 Tom Buttram Enumclaw, WA 1169 KTM 300 02:32:41.050
10 Chad Matthews Oak Harbor, WA 1251 HSQ 02:40:53.262

 

70 – 79 years old 2 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Errol Borsky Kam Loops, BC 1176 KTM 500 02:58:55.192
2 22340 Robert Grant Cashmere, WA 1257 ATK 04:25:53.184

 

80+ years old 2 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Jerry Gullickson Mountlake Terrace, WA 1298 YAM 02:19:00.647
2 Gordon White Sakle, ID 1443 KTM 03:25:39.987
Team 40 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Devin/jesse Schueler/barstow Olympia, WA 1554 YAM 03:41:46.336
2 Robert/jake Nelson/hatfield Ellensburg, WA 1568 KTM 03:42:19.166
3 Brandon/dean Gjernes/anderson Arlington, WA 1578 KTM 03:55:29.503
4 Robert/brandon Travis/yarbrough Olympia, WA 1590 YAM 03:56:50.484
5 Reed/cody Walker/mcdaniel Ellensburg, WA 1585 YAM 04:03:10.231
6 Charles/jake Ackley/johnson Montesano, WA 1571 HSQ 04:08:33.100
7 Sam/nick Wasson/allen Quincy, WA 1594 KTM 04:24:26.812
8 Marlen/dustin Stenhagen/krenz Carnation, WA 1551 YAM 04:25:39.411
9 Mitch/josh Davis/merzlak Lake Stevens, WA 1552 KTM 04:30:24.309
10 Brady/levi Willis/nevert Mukilteo, WA 1558 HON 04:31:32.463

 

Women 1 lap 58 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Arei James Vancouver, WA 1427 KTM 250 02:25:21.648
2 Cady Johnson Auburn, WA 1216 KTM 02:25:38.815
3 Nicole Welch-downey Selah, WA 1244 KTM 02:31:31.357
4 Jenna Tingley Buckley , WA 1190 KTM 02:33:43.586
5 Crystal Levesque Suvrey, BC 1203 HSQ 02:36:29.506
6 Natalie Riel Moxee, WA 1245 KTM 02:36:44.491
7 Adrienne Breske Snohomish, WA 1365 YAM 02:41:31.980
8 Chloe Reule Sultan, WA 1255 HON 02:47:37.552
9 Maria Beard Stayton, OR 1180 YAM 250 02:48:08.834
10 Jaucelyn Sours Woodland, WA 1402 KTM 02:53:06.644

 

Vintage (all pre-86) 18 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 24318 Justin G. Wright Snoqualmie, WA 1445 YAM 02:26:56.859
2 Steve Strode Leavenworth, WA 1334 HSQ 02:29:45.461
3 Jared Blank Arlington, WA 1311 HON 02:32:25.502
4 Ky Hyytinen Lake Tapps, WA 1304 HSQ 02:33:11.792
5 Cliff Blumenthal Mead, WA 1211 KAW 02:41:06.779
6 Robert Koepl Connell, WA 1401 HON 02:54:33.541
7 Mark Schooley Goldendale, WA 1444 YAM 03:01:06.433
8 Andy Springer Bothell, WA 1420 YAM 03:08:15.308
9 Jordon Woodworth Everett, WA 1000 OTH 03:08:46.150
10 Carlos Vargas Lynnwood, WA 1440 YAM 03:09:16.868

 

Adventure (652cc and up) 9 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Joan Golden North Plains, OR 1333 KTM 02:38:20.902
2 Tomas Vetrousky Mercer Island, WA 1450 HSQ 02:49:45.074
3 Paul Evenson Elm, WA 1232 HSQ 02:55:39.456
4 Peter Day Bingen, WA 1373 KTM 03:03:57.775
5 Brandon Clark Rochester, WA 1163 KTM 690 03:08:32.255
6 Mark Richardson Saskatoon, SK 1269 KTM 03:34:48.819
7 Brian Englund Dupont, WA 1085 KTM 03:49:55.333
8 Dave Hildenbrand? Abbotsford, BC 1297 HSQ 04:39:07.099
9 Dave Callaway Montesano, WA 1168 HSQ 701 05:34:13.046

 

15 & Under 45 Entries
Place Member # Racer City, State Nbr Brand CC Laps Elapsed
1 Conner .. Burns Bonney Lake, WA 1173 KTM 250 02:09:43.914
2 Tyler Welch Yakima, WA 1010 HSQ 02:11:03.738
3 Ryden Zabreznik Tonasket, WA 1281 YAM 02:12:12.891
4 Kayden Aiken Pasco, WA 1185 HSQ 125 02:15:55.388
5 Corbin Sheard Mckenna, WA 1031 KTM 02:19:55.428
6 Kash Sumner Malott, WA 1246 KTM 02:20:40.583
7 Isaac Mendez Puyallup, WA 1319 YAM 02:22:32.155
8 Kyle Smith Bonners Ferry, ID 1358 YAM 02:29:27.931
9 Carson Burns Bonney Lake, WA 1172 KAW 85 02:31:13.230
10 Mason Oliver Tumwater, WA 1047 YAM 02:34:33.466

 

11-12 KIDS        
PLACE RACER# NAME LAPS TOTAL TIME
1 1131 Payton Woods 10 00:57:55.82
2 1102 Kayden Aiken 10 00:59:53.38
3 1107 Evan Goetz 9 00:55:16.50
4 1130 John Nelson 9 00:55:54.51
5 1106 Carson Burns 9 00:56:33.69
6 1148 Evan Matthews 9 00:57:46.15
7 1108 Mason Kirk 9 00:57:52.22
8 1124 Colin Taylor 9 00:58:22.85
9 1140 Devlyn Bradshaw 8 00:55:08.67
10 1118 Trevor Patterson 8 00:56:18.24

Comments are closed.